Invited groups |
2017Columbus State Cougar Outdoor Classic 2017 Results - Columbus State Cougar Outdoor Classic
Published by
Results: High Performance Timing Licensed to High Performance Timing, LLC - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 4/8/2017 03:26 PM
3nd Annual Cougar Classic - 4/8/2017
Brookstone School
Results
Women 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
Finals
1 Cobb, Ebone SR Albany State 12.17 12.36 +0.0 1 10
2 Jackson, Kiaira SO Albany State 12.60 12.52 +0.0 1 8
3 Goodine, De'Ja SO Albany State 12.41 12.66 +0.0 1 6
4 Hammerle, Callie JR Mercer 12.45 12.87 +0.0 1 5
5 Allen, Brianna SR Tuskegee 12.75 12.89 +0.0 2 4
6 Jordan, Jalleyah SR Albany State 12.74 x12.96 +0.0 2
7 Wright, Tierra JR Columbus St. 12.76 12.98 +0.0 2 3
Women 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Mueller, Madison SO Mercer 24.70 25.13 -0.6 1 10
2 Cobb, Ebone SR Albany State 24.62 25.44 -0.6 1 8
3 Jones, Dykearah FR Albany State 25.27 25.66 -0.6 1 6
4 Wright, Tierra JR Columbus St. 26.62 26.09 1.1 2 5
5 Allen, Brianna SR Tuskegee 26.10 26.83 1.1 2 4
6 Jackson, Kiaira SO Albany State 25.40 26.97 -0.6 1 3
7 Goodine, De'Ja SO Albany State 25.90 x27.95 -0.6 1
8 Peerman, Katlyn FR Columbus St. 26.90 28.14 1.1 2 2
9 Edmonds, Aiyannah FR Tuskegee 28.55 28.29 1.1 2 1
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Scott, Roneisha SO Albany State 1:00.67 59.61 1 10
2 Williams, Alicia SO Mercer 59.99 1:00.87 1 8
3 Bojang, Namena JR Alabama-Hunt 1:01.75 1:01.80 1 6
4 Peerman, Katlyn FR Columbus St. 1:03.98 1:02.40 2 5
5 Hill, Jastonie FR Columbus St. 1:02.46 1:02.90 1 4
6 Simpson, Mizani FR Albany State 1:04.41 2 3
7 Mclendon, Destiny SO Tuskegee 1:07.31 1:04.99 2 2
8 Edmonds, Aiyannah FR Tuskegee 1:06.62 2 1
Women 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Goble, HollyAnn SR Auburn Montg 2:28.63 10
2 Howard, Kayla FR Tuskegee 2:33.65 8
3 Brown, Raelyn SO Albany State 2:34.79 2:38.60 6
4 Fisher, Arika SO Tuskegee 2:38.77 2:47.21 5
5 Jones, Tanishya SO Auburn Montg 2:35.00 2:49.52 4
6 Dawson, Kelly JR Auburn Montg 2:40.00 2:52.16 3
7 Baugh, Sara FR Auburn Montg x3:01.65
8 Schultz, Brooke JR Auburn Montg x3:01.78
Women 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Goble, HollyAnn SR Auburn Montg 4:55.00 4:55.26 10
2 Wong, Channelle FR Albany State 4:55.00 5:04.42 8
3 Bassow, Leah JR Auburn Montg 5:05.00 5:06.21 6
4 Howard, Aaliyah SR Albany State 5:11.92 5:26.04 5
5 Jones, Tanishya SO Auburn Montg 5:15.00 5:27.99 4
6 Riggs, Danielle JR Auburn Montg 5:22.75 x5:34.62
7 Fisher, Arika SO Tuskegee 5:32.96 5:39.13 3
8 Porter, Alexandra SO Alabama-Hunt 5:22.01 5:42.21 2
9 Brown, Raelyn SO Albany State 5:28.16 5:45.90 1
10 Wilson, Matoaka FR Tuskegee 5:52.43 5:48.34
11 Everett, Jaunia FR Columbus St. 5:58.49 5:53.25
12 Schultz, Brooke JR Auburn Montg 5:46.87 x6:01.23
Women 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Story, Ansley SO Auburn Montg 19:55.00 20:05.32 10
2 Burns, Katelynn JR Auburn Montg 19:50.00 20:36.32 8
3 Salazar-Torres, Eva FR Columbus St. 21:45.64 6
4 Staton, Dara FR Columbus St. 21:48.50 21:48.87 5
5 Forester, Tatiana FR Columbus St. 20:38.83 22:30.30 4
6 Howard, Aaliyah SR Albany State 20:48.50 23:10.14 3
-- Riggs, Danielle JR Auburn Montg 19:35.43 DNF
-- Wong, Channelle FR Albany State 20:25.79 DNF
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
=====================================================================================
1 Bowen, Shayla SR Albany State 16.32 16.10 1.0 10
2 Simpson, Mizani FR Albany State 16.08 16.17 1.0 8
3 Tirpak, Nicola JR Mercer 15.75 16.43 1.0 6
4 Howard, Justice SR Albany State 16.80 16.46 1.0 5
5 Ham, Myranda SO Mercer 15.68 16.78 1.0 4
6 Gates, Breanna SR Albany State 17.88 x17.36 1.0
Women 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ponce, Lisette SR Alabama-Hunt 1:05.04 1:07.84 10
2 Simpson, Mizani FR Albany State 1:09.58 1:10.55 8
3 Bowen, Shayla SR Albany State 1:09.49 1:12.83 6
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Albany State 'A' 47.60 47.97 10
1) Goodine, De'Ja SO 2) Cobb, Ebone SR
3) Jones, Dykearah FR 4) Jackson, Kiaira SO
5) Jordan, Jalleyah SR 6)
2 Mercer 'A' 48.00 49.57 8
1) Hammerle, Callie JR 2) Mueller, Madison SO
3) Ham, Myranda SO 4) Tirpak, Nicola JR
5) Williams, Alicia SO 6)
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mercer 'A' 3:58.00 4:02.44 10
1) Mueller, Madison SO 2) Hammerle, Callie JR
3) Williams, Alicia SO 4) Ham, Myranda SO
5) Tirpak, Nicola JR 6)
2 Albany State 'A' 3:52.00 4:08.80 8
1) Jackson, Kiaira SO 2) Simpson, Mizani FR
3) Cobb, Ebone SR 4) Scott, Roneisha SO
5) Jones, Dykearah FR 6) Jordan, Jalleyah SR
3 Columbus St. 'A' 4:20.00 4:20.56 6
1) Hill, Jastonie FR 2) Waters, Kayla JR
3) Peerman, Katlyn FR 4) Salazar-Torres, Eva FR
4 Tuskegee 'A' 4:14.56 4:24.61 5
1) Fisher, Arika SO 2) Edmonds, Aiyannah FR
3) Allen, Brianna SR 4) Howard, Kayla FR
5) Wilson, Matoaka FR 6)
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Voss, Rebekah SO Alabama-Hunt 1.63m 1.55m 5-01.00 10
2 Waters, Kayla JR Columbus St. 1.47m 1.50m 4-11.00 8
3 Bowen, Shayla SR Albany State 1.52m 1.45m 4-09.00 6
-- Howard, Justice SR Albany State 1.47m NH
-- Rollins, Nandi JR Tuskegee 1.50m NH
-- Jones, Dykearah FR Albany State NH
Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Roberts, Marcie JR Alabama-Hunt 3.70m 3.20m 10-06.00 10
2 Fuller, Kristen FR Alabama-Hunt 2.85m 2.75m 9-00.25 8
3 Cepeda, Linette SR Columbus St. 1.82m 5-11.50 6
Women Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Lyles, Torrenzia SR Unattached 5.79m X5.42m 1.3 17-09.50
2 Waters, Kayla JR Columbus St. 5.46m 5.27m -1.2 17-03.50 10
3 Jones, Dykearah FR Albany State 5.17m 4.84m +0.0 15-10.50 8
4 Gates, Breanna SR Albany State 5.07m 4.75m -1.3 15-07.00 6
5 Jordan, Jalleyah SR Albany State 5.05m 4.55m 1.7 14-11.25 5
6 Mclendon, Destiny SO Tuskegee 5.32m 4.53m -1.1 14-10.50 4
7 Fuller, Kristen FR Alabama-Hunt 4.52m 0.1 14-10.00 3
8 Fisher, Arika SO Tuskegee 4.50m -0.5 14-09.25 2
Women Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Waters, Kayla JR Columbus St. 11.31m 10.90m 0.6 35-09.25 10
2 Jordan, Jalleyah SR Albany State 11.53m 10.72m 0.8 35-02.00 8
3 Voss, Rebekah SO Alabama-Hunt 10.77m 10.37m +0.0 34-00.25 6
4 Howard, Justice SR Albany State 11.11m 10.26m 1.0 33-08.00 5
5 Bowen, Shayla SR Albany State 10.42m 9.78m 1.0 32-01.00 4
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Phillips, Brittianni SR Albany State 12.92m 13.24m 43-05.25 10
2 Herndon, Jasmine FR Columbus St. 11.59m 11.42m 37-05.75 8
3 Edwards, Ciarra SR Mercer 11.58m 10.98m 36-00.25 6
4 Gates, Breanna SR Albany State 11.12m 10.88m 35-08.50 5
5 Williams, Cheyenne JR Tuskegee 11.02m 10.39m 34-01.25 4
6 Simmons, Bailey SO Alabama-Hunt 10.92m 10.28m 33-08.75 3
7 Dent, Brianna SO Columbus St. 11.18m 10.13m 33-03.00 2
8 Williams, Khadija FR Albany State 10.31m 10.10m 33-01.75 1
9 Nieto-Thomas, Mariah FR Albany State 10.28m x9.54m 31-03.75
10 Fuller, Kristen FR Alabama-Hunt 9.27m 30-05.00
11 Hicks, Meg FR Mercer 9.17m 30-01.00
12 Rollins, Nandi JR Tuskegee 9.26m 9.08m 29-09.50
13 Hill, India SR Tuskegee 9.88m 9.02m 29-07.25
Women Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Dent, Brianna SO Columbus St. 37.00m 35.24m 115-07 10
2 Nieto-Thomas, Mariah FR Albany State 34.23m 34.46m 113-01 8
3 Williams, Khadija FR Albany State 30.73m 33.92m 111-03 6
4 Edwards, Ciarra SR Mercer 35.96m 33.06m 108-05 5
5 Phillips, Brittianni SR Albany State 34.71m 31.86m 104-06 4
6 Hill, India SR Tuskegee 33.98m 30.20m 99-01 3
7 Drinkard, Tiana SR Alabama-Hunt 31.15m 27.80m 91-02 2
8 Simmons, Bailey SO Alabama-Hunt 34.35m 27.72m 90-11 1
9 Williams, Cheyenne JR Tuskegee 31.10m 26.26m 86-02
10 Herndon, Jasmine FR Columbus St. 26.90m 25.56m 83-10
Women Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Fuller, Kristen FR Alabama-Hunt 36.58m 41.12m 134-11 10
2 Voss, Rebekah SO Alabama-Hunt 37.48m 122-11 8
3 Edwards, Ciarra SR Mercer 39.62m 35.82m 117-06 6
4 Drinkard, Tiana SR Alabama-Hunt 36.73m 34.64m 113-08 5
5 Williams, Khadija FR Albany State 30.88m 33.80m 110-11 4
6 Gates, Breanna SR Albany State 27.81m 26.72m 87-08 3
7 Waters, Kayla JR Columbus St. 24.43m 25.94m 85-01 2
8 Ham, Myranda SO Mercer 27.42m 24.68m 81-00 1
9 Williams, Cheyenne JR Tuskegee 23.37m 24.32m 79-09
10 Herndon, Jasmine FR Columbus St. 22.38m 73-05
11 Hill, India SR Tuskegee 22.46m 20.98m 68-10
12 Bowen, Shayla SR Albany State 25.32m 19.64m 64-05
13 Dent, Brianna SO Columbus St. 23.26m 18.88m 61-11
Men 100 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Okoye, Jon Unattached 10.42 X10.81 -0.7 1
2 Mingo, Jarvis SO Albany State 11.16 11.34 -0.7 1 10
3 Jordan, Jared SR Albany State 10.45 11.40 -0.7 1 8
4 Benjamin, Zachary SR Columbus St. 11.04 11.46 -0.7 1 6
5 Brinson, Treyvon FR Tuskegee 11.22 11.52 +0.0 2 5
6 Williams, Rommie JR Tuskegee 11.64 11.53 +0.0 2 4
7 Lay, Isaiah SR Columbus St. 11.20 11.73 -0.7 1 3
Men 200 Meter Dash
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Okoye, Jon Unattached 20.93 X21.72 -0.9 1
2 Jackson, Christopher FR Albany State 21.41 21.86 -0.9 1 10
3 Hubbard, Dashae FR Tuskegee 23.03 22.78 -0.5 2 8
4 Mingo, Jarvis SO Albany State 22.37 22.91 -0.9 1 6
5 Lay, Isaiah SR Columbus St. 22.72 23.04 -0.9 1 5
6 Brinson, Treyvon FR Tuskegee 23.18 23.16 -0.5 2 4
7 Benjamin, Zachary SR Columbus St. 23.40 23.19 -0.5 2 3
8 Crockett, Brandon FR Tuskegee 23.70 -0.5 2 2
9 Davis, Chris FR Columbus St. 23.63 23.92 -0.5 2 1
10 Harris, Rodney JR Tuskegee 24.86 x24.92 -0.5 2
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Hubbard, Dashae FR Tuskegee 50.58 50.55 1 10
2 Lay, Isaiah SR Columbus St. 49.89 51.02 1 8
3 Inman, Miles JR Albany State 51.40 51.20 1 6
4 Davis, Chris FR Columbus St. 51.71 51.47 2 5
5 Barrett, Chase SO Alabama-Hunt 51.34 52.58 1 4
6 Sciaroni, Will FR Alabama-Hunt 54.86 52.96 2 3
7 Crockett, Brandon FR Tuskegee 52.88 53.36 2 2
Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Ajero, Joshua SO Albany State 1:54.50 1:58.56 10
2 Jones, Martin SO Albany State 1:57.20 2:00.13 8
3 Asouzu, Charles FR Columbus St. 2:00.06 2:01.54 6
4 Hill, Jamorris JR Albany State 1:55.60 2:02.98 5
5 Sheffel, Tyler JR Columbus St. 1:57.79 2:07.36 4
6 Duncan, Cornelius Unattached 1:57.00 X2:10.20
7 Bennefield, Brandon FR Auburn Montg 2:01.00 2:12.26 3
8 Miller, Rashon SR Albany State x2:14.29
9 Henderson, Austin FR Tuskegee 2:21.43 2
10 Whitehorn, Dashawn FR Tuskegee 2:23.78 2:31.07 1
Men 1500 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Asouzu, Charles FR Columbus St. 4:10.40 4:11.18 10
2 Sheffel, Tyler JR Columbus St. 4:06.46 4:15.00 8
3 Jones, Martin SO Albany State 4:19.20 4:15.36 6
4 Hill, Jamorris JR Albany State 4:12.15 4:17.09 5
5 Oswald, Christopher FR Columbus St. 4:21.59 4:19.64 4
6 Bennefield, Brandon FR Auburn Montg 4:20.00 4:24.70 3
7 Stewart, Austin JR Columbus St. 4:14.50 x4:30.98
8 Atwell, Dozier JR Auburn Montg 4:22.00 4:31.37 2
9 Chism, Ayinde SO Tuskegee 4:36.13 5:29.21 1
Men 5000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Johnson, Zackary FR Albany State 16:35.89 16:16.69 10
2 Lister, Jacob Russell FR Auburn Montg 16:05.00 16:22.40 8
3 Oswald, Christopher FR Columbus St. 16:17.52 16:24.97 6
4 Hill, Jamorris JR Albany State 16:47.24 17:53.31 5
5 James, D'Shaun SO Albany State 17:24.38 18:23.07 4
6 Henderson, Austin FR Tuskegee 18:44.65 18:28.41 3
7 Thompson, Timothy JR Columbus St. 17:49.10 18:33.37 2
-- Atwell, Dozier JR Auburn Montg DNF
Men 10000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Johnson, Zackary FR Albany State 34:36.28 36:06.78 10
2 James, D'Shaun SO Albany State 36:53.56 36:37.72 8
3 Newton, Chad Atlanta Trac 36:40.00 X36:49.22
Men 110 Meter Hurdles
========================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind H# Points
========================================================================================
1 Jackson, Cervantes SO Albany State 14.60 14.98 1.9 1 10
2 Bell, Zavion FR Tuskegee 15.19 15.73 1.9 1 8
3 Patterson, Timothy FR Alabama-Hunt 15.99 16.03 1.9 1 6
4 Smith, Chandler SO Alabama-Hunt 16.16 16.13 1.8 2 5
5 Jones, Devin SR Alabama-Hunt 15.33 16.54 1.9 1 4
6 Chapman, Nathan SO Columbus St. 18.03 17.16 1.8 2 3
7 Smith, Anthony FR Columbus St. 20.45 19.38 1.8 2 2
Men 400 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bell, Zavion FR Tuskegee 58.05 57.67 10
2 Duncan, Cornelius Unattached 55.90 X58.31 8
3 Williams, Rommie JR Tuskegee 1:00.63 58.51 6
4 Miller, Rashon SR Albany State 58.43 1:00.13 5
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Albany State 'A' 41.80 42.92 10
1) Jackson, Cervantes SO 2) Jordan, Jared SR
3) Ajero, Joshua SO 4) Jackson, Christopher FR
5) Mingo, Jarvis SO 6)
2 Columbus St. 'A' 43.79 43.97 8
1) Benjamin, Zachary SR 2) Davis, Chris FR
3) Smith, Anthony FR 4) Lay, Isaiah SR
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Albany State 'A' 3:17.47 3:24.74 10
1) Inman, Miles JR 2) Miller, Rashon SR
3) Jordan, Jared SR 4) Jackson, Cervantes SO
2 Tuskegee 'A' 3:30.40 3:27.52 8
1) Williams, Rommie JR 2) Crockett, Brandon FR
3) Brinson, Treyvon FR 4) Hubbard, Dashae FR
3 Columbus St. 'A' 3:36.00 3:28.31 6
1) Davis, Chris FR 2) Benjamin, Zachary SR
3) Lay, Isaiah SR 4) Asouzu, Charles FR
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Jackson, Christopher FR Albany State 1.83m 1.80m 5-10.75 10
2 Jared, Grant FR Alabama-Hunt 1.85m 1.75m 5-08.75 8
3 Hudson, Brandon JR Albany State 1.93m 1.70m 5-07.00 6
-- Smith, Anthony FR Columbus St. 1.70m NH
-- Bennett, Peter SO Columbus St. 1.75m NH
-- Jackson, Cervantes SO Albany State 1.87m NH
-- Inman, Miles JR Albany State 1.79m NH
Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Chapman, Nathan SO Columbus St. 4.12m 4.42m 14-06.00 10
2 Russell, Rob SO Alabama-Hunt 4.40m 4.10m 13-05.25 8
3 Smith, Chandler SO Alabama-Hunt 4.10m 3.95m 12-11.50 5.50
3 Jones, Devin SR Alabama-Hunt 4.05m 3.95m 12-11.50 5.50
5 Harmon, AJ SO Alabama-Hunt 4.40m x3.80m 12-05.50
6 Patterson, Timothy FR Alabama-Hunt x3.20m 10-06.00
-- Bennett, Peter SO Columbus St. 4.25m NH
-- Kelley, Andy SO Unattached 4.24m XNH
-- Bannon, Jeff JR Alabama-Hunt 4.50m NH
Men Long Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Jackson, Cervantes SO Albany State 6.29m 6.81m 1.1 22-04.25 10
2 Manley, Jamichael FR Tuskegee 6.65m 6.44m 0.8 21-01.50 8
3 Hubbard, Dashae FR Tuskegee 6.50m 6.37m 1.3 20-10.75 6
4 Hudson, Brandon JR Albany State 6.29m 6.12m 1.9 20-01.00 5
5 Smith, Anthony FR Columbus St. 5.68m 6.10m 1.4 20-00.25 4
6 Patterson, Timothy FR Alabama-Hunt 5.96m 6.09m 0.7 19-11.75 3
7 Inman, Miles JR Albany State 5.65m 4.80m -0.8 15-09.00 2
Men Triple Jump
===============================================================================================
Name Year School Seed Finals Wind Points
===============================================================================================
1 Manley, Jamichael FR Tuskegee 13.88m 13.91m 3.0 45-07.75 10
2 Jared, Grant FR Alabama-Hunt 13.64m 13.11m +0.0 43-00.25 8
3 Hudson, Brandon JR Albany State 12.24m 12.52m 1.0 41-01.00 6
4 Hubbard, Dashae FR Tuskegee 12.56m 12.00m -0.3 39-04.50 5
5 Inman, Miles JR Albany State 11.98m 11.67m +0.0 38-03.50 4
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Hancock, Zach FR Alabama-Hunt 16.17m 15.95m 52-04.00 10
2 Young, James SO Columbus St. 12.74m 13.47m 44-02.50 8
3 Rogers, Jacob SR Alabama-Hunt 13.77m 13.22m 43-04.50 6
4 Ray, Connor FR Alabama-Hunt 13.10m 12.35m 40-06.25 5
5 Davis, Marquis FR Albany State 13.59m 12.28m 40-03.50 4
6 Jones, Devin SR Alabama-Hunt 12.38m x12.03m 39-05.75
7 Woods, Jake SR Alabama-Hunt 11.20m x10.89m 35-08.75
8 Hall, Darion JR Tuskegee 11.91m 10.42m 34-02.25 3
9 Inman, Miles JR Albany State 8.23m 27-00.00 2
Men Discus Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Hancock, Zach FR Alabama-Hunt 50.58m 45.32m 148-08 10
2 Davis, Marquis FR Albany State 41.27m 43.28m 142-00 8
3 Young, James SO Columbus St. 41.68m 38.44m 126-01 6
4 Jones, Devin SR Alabama-Hunt 33.72m 35.16m 115-04 5
5 Ray, Connor FR Alabama-Hunt 34.48m 34.34m 112-08 4
6 Woods, Jake SR Alabama-Hunt 36.92m x33.80m 110-11
7 Patterson, Timothy FR Alabama-Hunt 37.56m x33.12m 108-08
8 Rogers, Jacob SR Alabama-Hunt 23.61m x30.80m 101-00
9 Dempsey, Dylan SO Columbus St. 31.82m 30.28m 99-04 3
10 Smith, Chandler SO Alabama-Hunt 30.95m x29.00m 95-02
11 Hall, Darion JR Tuskegee 23.77m 18.44m 60-06 2
Men Javelin Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Jackson, Cervantes SO Albany State 46.50m 50.30m 165-00 10
2 Russell, Rob SO Alabama-Hunt 47.60m 48.56m 159-04 8
3 Chapman, Nathan SO Columbus St. 47.45m 45.92m 150-08 6
4 Jones, Devin SR Alabama-Hunt 43.90m 44.76m 146-10 5
5 Young, James SO Columbus St. 42.10m 42.02m 137-10 4
6 Barrett, Chase SO Alabama-Hunt 50.24m 41.94m 137-07 3
7 Bennett, Peter SO Columbus St. 45.45m 40.92m 134-03 2
8 Hall, Darion JR Tuskegee 40.68m 37.88m 124-03 1
9 Hudson, Brandon JR Albany State 37.76m 123-11
10 Gurley, Dewayne Albany State 42.58m 36.30m 119-01
11 Dempsey, Dylan SO Columbus St. 33.92m x34.64m 113-08
12 Miller, Rashon SR Albany State 31.29m x31.86m 104-06
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
1) Albany State 215 2) Columbus St. 96
3) Alabama-Huntsville 84 4) Mercer 69
5) Auburn Montgomery 55 6) Tuskegee 46
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Albany State 213 2) Columbus St. 133
3) Alabama-Huntsville 116 4) Tuskegee 109
5) Auburn Montgomery 16
Like·Comment·Share·E-mail·14160 views
History for Columbus State Cougar Outdoor Classic
|